CENTRUMSPRAWYPOSTULATYZESPOŁYPOWIADOMIENIAMAPOWANIE
Zaloguj

FAQ: Po co zwalniać urzędników?


CentrumOdśwież

Metodyka

Przywracamy równowagę między obywatelami a urzędnikami. Podnosimy poziom demokracji oraz wprowadzamy w praktyce zasadę równości. Symetryzujemy stosowanie zasady odpowiedzialności zbiorowej - czyli wyciągania konsekwencji z całych grup w związku z nieporządanymi zjawiskami spowodowanymi mnóstwem skorelowanych, jednak rozproszonych spraw prowadzących do strat materialnych i społecznych. Wyrównujemy szanse. Odzyskujemy wpływ na nasze otoczenie.

Przykład Real-Life

2003 rok Gruzja. Policja jest skorumpowana, leniwa i niekompetentna. Jednego dnia wyrzuceni zostają wszyscy. Przez miesiąc Policji nie ma. Nie nastaje chaos. W procesie rekrutacji nowych Policjantów krewni funkcjonariuszy poprzedniej służby zostają automatycznie odrzucani.
Zmiany widać od razu, nowi finkcjonariusze są kompetentni, palą się do prawdziwej pracy, nie zajmują błachostkami. W 2005 roku rozbijają Gruzińską mafię, przejmują jej majątki i urządzają w jednej z przejętych posiadłości siedzibę Agencji Rządowej.
10 lat później Gruzja plasuje się w pierwszej 10 najbardziej bezpiecznych krajów na świecie, a Policjanci potrafią robić rzeczy w wielu krajach uznawane za niemożliwe.

FAQ Punktacja

To punkty odzwierciedlające ogólny poziom niezadolwolenia z przypisaniem do konkretnych spraw na wzór Brytyjskich badań oceny pracy Policjantów, jednak ze względu na specyfikę sektora publicznego - popartą licznymi przykładami budzącymi jednoznaczne skojarzenia.
Celem nie jest paraliżować instytucje publiczne - ale pomóc je zreformować, oczyścić się z urzędników którzy, wyraźnie minęli się z powołaniem i męczą się robiąc coś w czym kompletnie się nie odnajdują.
FAQ od Frequently Asked Questions nawiązuje do najszlachetniejszych tradycji pro-demokratycznych, czyli do zadawania pytań. "Kto pyta nie błądzi". Naszym najmocniejszym orężem jest Ustawa o Dostępie do Informacji Publicznej.

System

System jest wielopoziomową platformą przetważającą informacje o niekompetencji urzędników wraz z rozbudowanym systemem korelującym pojedyncze sprawy z instytucjami, stanem finansów publicznych, wydatkowaniem środków, a także kompletnym łańcuchem zależności między urzędnikami - a co za tym idzie odpowiedzialności za podjęte działania. To złożona w całość subiektywna ocena urzędników dokonana przez obywateli w rozproszonej formie poparta konkretnymi sprawami.

Mapa Biurokracji

Zbierając dane o niekompetencji i błędach sektora publicznego w zorganizowany sposób budujemy mapę biurokracji pod przyszłą reformę. Dzisiaj biurokracja jest jak czarna dziura - wszyscy wiedzą, że występuje, ale nikt nie wie co jest w środku. Dane zebrane w systemie pozwolą szybko i skutecznie zreformować wadliwy sektor publiczny.

Proof of Concept

Jest to Proof of Concept Technologii Lekkiego Programowania, 100% Polskiej, rozwijanej od 2012 roku. Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Cyfryzacji, Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiebiorczości, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowy Instytut Wolności oraz wiele innych podmiotów publicznych regularnie ignoruje Technologię Lekkiego Programowania jako nieprawdziwą, niedziałającą, nie wartą jakiegokolwiek wsparcia. To prezentacja o nich dla nich - system zbudowany w 14 dni robi to czego publiczne systemy nie potrafią - rysuje mapę zależności, odpowiedzialności, korelacji między jednostkami publicznymi jednocześnie ukazując pojedyncze sprawy, zintegrowane we wspólne statystyki zmarnowanych sił i środków przy jednoczesnym wskazywaniu odpowiedzialnych urzędników. To nasza sieć urzędów w formie technologiczno-elektronicznej.

Dlaczego

To urzędnicy zabrali nam siebie nawzajem, doprowadzili do izolowania społeczeństwa. Badania na zachodzie wyraźnie wskazują, że kiedy mieszkańcy tracą wpływ na swoje najbliższe otoczenie zaczynają się izolować, a poziom ich życia wyraźnie spada. I nie ważne jest czy urzędnicy doprowadzili do izolacji świadomie czy nie. Świadomie nie potrafią nic z tym zrobić. A my nie będziemy nie reagować tylko po to by zachować ich dobre samopoczucie.